PLANOWANIE TO PROCES
TRÓJWYMIAROWY ŚWIAT: Gdzie Ty jesteś dziś?
Planowanie 2023 roku już za Tobą, w trakcie, a może plany dla Ciebie nie mają znaczenia? Bo przecież plany planami, a życie życiem…
Ci, którzy dobrze mnie znają wiedzą, że tak samo jak spontaniczność i poczucie humoru, cenię sobie dobry plan! 🙂 Gdy ktoś mnie pyta ,,no dobrze ale co oznacza dobry plan?”, wówczas odpowiadam: Planowanie to PROCES!
Często można usłyszeć: W tym roku schudnę 5 kg, zawzięłam się i już nic nie stanie mi na drodze!
To nie jest planowanie. To jest lepiej, lub gorzej wyznaczony cel. Tak więc wyznaczanie celów, to jeden z etapów dobrego planowania. Ale czy wystarczający?
Proces, który może rzeczywiście przyczynić się do skutecznej realizacji celów, musi zawierać min. kilka elementów:
1) WEJŚCIE (START): Solidna analiza stanu obecnego. Zawsze najpierw musisz UŚWIADOMIĆ sobie, gdzie jesteś teraz. Niby każdy to wie, a jednak mało kto realizuje ten etap. Nawet jeśli, to jedynie w sferze swoich przemyśleń, a nie realnych działań. Weź kartkę papieru i długopis i wyrysuj flowchart (diagram procesu: REALIZACJA MOICH PLANÓW W 2023 roku). Dzięki temu, zwizualizujesz sobie, jakie procesy realizujesz w swoim życiu i jaki nadasz poszczególnym z nich priorytet. Można wszystko, ale nie wszystko na raz – co tyczy się również realizacji celów. Takie działanie umożliwi Ci jednocześnie zastanowienie się nad przyczyną stanu obecnego – DLACZEGO jesteś w konkretnym punkcie, jeśli chodzi o realizacje konkretnego procesu. A w przyszłości pozwoli unikać tych samych błędów.
Im więcej czasu poświęcisz na refleksję nad stanem faktycznym, tym co masz dziś i jak do tego doprowadziłeś/aś, tym jaśniej będziesz widział/a elementy, które rzeczywiście wymagają zmiany.
2) JAK? Dokładnie rozpisz kroki, które mają doprowadzić Cię do realizacji celu. Myśl w relacji przyczynowo-skutkowej. Realizacja jednego zdarzenia, ma spowodować/umożliwić wykonanie kolejnego. Weź pod uwagę zmienne decyzyjne. Np. ktoś odmówi pomocy przy dziecku, kiedy Ty masz zaplanowany fitness. Rozplanuj alternatywy dla różnych sytuacji. To pozwoli Ci uniknąć frustracji i zaprzestania realizacji konkretnego planu.
3) ANALIZA SWOICH MOŻLIWOŚCI: Mierz siły na zamiary – czy zidentyfikowane przyczyny, które dotychczas nie pozwalały zrealizować celów, możesz rzeczywiście samodzielnie wyeliminować, by pójść dalej? (tematy materialne, np. czy zdążę odłożyć niezbędną kwotę; tematy niematerialne, np. nawyki).
4) CO? KTO? Dobieraj odpowiednie narzędzia i rozwiązania do konkretnego procesu. Zastanów się bardzo dokładnie, na poszczególnych krokach procesu, kto lub co, jest Ci potrzebne do wykonania danego etapu (czyjaś obecność/współpraca, kwestie finansowe).
5) WYJŚCIE Z PROCESU: Cele, jakie chcesz osiągnąć.
Będę z Tobą szczera. Jeśli do tej pory nie masz prawidłowo zidentyfikowanych i zwizualizowanych procesów, jakie dziś realizujesz w swoim życiu prywatnym i zawodowym, bardzo trudno będzie Ci zrealizować swoje plany i cele. Proces to bardzo dobrze zmapowana droga, która sprawia, że przestajesz chodzić w kółko. Przemyślany tor, po którym jedziesz, zaliczając kolejne stacje – czyli skrupulatnie realizowane pojedyncze plany, np. dzienne. Tylko tak masz szansę zrealizować cele. Proces pozwala monitorować Ci na bieżąco wpływ realizacji jednego planu na wykonanie innych. Jeśli nie widzisz całej drogi, prędzej czy później i plany przestaną mieć takie znaczenie, jakie miały w momencie ich spisywania. Ba! Okaże się, że dotarłeś/aś do mety ale nie dało Ci to takiej satysfakcji, jak zakładałeś/aś, na etapie planowania.
Jak identyfikować procesy? Przede wszystkim UWAŻNIE i świadomie, analizując TU I TERAZ. Nie przesadzam! Na początku zawsze jest uświadomienie sobie gdzie jestem, dlaczego i czy są ograniczenia, przez które moje nawet najlepsze plany, pozostaną w kwestii marzeń.
Bardzo często przedsiębiorcy chcą od razu optymalizować procesy w swojej firmie. Oznacza to, że chcą widzieć szybkie rozwiązania na przyszłość, nie potrafiąc lub mając dużą trudność w opisie tego, jak proces wygląda dziś. Przez to nie dostrzegają rzeczywistych miejsc problematycznych, które należy zmienić, usprawnić. Chcemy być w ,,lepszej” przyszłości, nie rozumiejąc i nie rozwiązując realnych problemów teraźniejszości. Bardzo trudno nam określić kim jesteśmy TERAZ i co naprawdę będzie dla nas dobre, a nie tylko takim będzie nam się wydawało.
Kto dziś za Ciebie czyni plany? gdzie Ty jesteś w swoich planach? Jak wyznaczasz swoje cele, a następnie w jaki sposób układasz plany ich realizacji? Co lub kto Tobą kieruje?
Rewolucja zawsze zaczyna się w głowie – to znaczy gdzie? 🙂 O tym też niebawem powiem Ci parę słów więcej…
Architekt Procesów